berna 1İstanbul’da doğdum . Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi ‘nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdim. İş hayatına aile firmamızda muhasebe ve uluslararası ilişkiler sorumlusu olarak çalışarak başladım. Fotoğraf çekmek, sinema ile ilgili yazılanları okumak ve yazmak hayatımda hep vardı. Üniversite eğitimimin ardından fotoğrafa olan merakım beni İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’ın fotoğraf kurslarına götürdü. Bu eğitimin ardından hem dernek üyesi oldum hem de derneğin yönetim kurulunda çalıştım. Aynı yıllarda Hüseyin Kuzu yönetmenliğindeki Sinema Vakfı’nın sinema eğitimlerine de katıldım.

Bir yandan profesyonel hayatım iş dünyasında devam ederken diğer yandan amatör olarak İFSAK’ta fotoğraf ve sinema ile ilgileniyordum. Dernekte dört yıl sinema ve etkinlik birimlerinden sorumlu olarak yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bir yıl da derneğin yönetim kurulunda başkan yardımcılığı yaptım. Bu dönemde birçok uluslararası fotoğraf etkinliğinin düzenleme kurullarında çalıştım.

Fotoğraflarım karma sergilerde yer aldı. Bir Şehre Dokunmak ve İstanbul Gece Olunca Seni Affettim isimli dia gösterilerim İstanbul Saydam Günleri ve Selanik’te Türk Haftası’nda gösterildi.

Fotoğrafa yaklaşımımda Anders Petersen ve Merih Akoğul’la yaptığım çalışmalardan etkilendim.

İfsak Fotoğraf ve Sinema Dergisi , Geniş Açı Fotoğraf Dergisi , Altyazı Aylık Sinema Dergisi gibi dergilerde ve Dünya, Radikal , Birgün gibi gazetelerde sinema ve fotoğraf ile ilgili yazılarım yayınlandı. Halen sinema üzerine serbest gazetecilik yapmaktayım.

İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali düzenleme kurulu üyesiyim.

Sinema ve fotoğraf dışında yazdıklarımın öykü haline gelmesi Yeşim Cimcoz’la tanışmamdan sonra oldu. Önce Yeşim Cimcoz’la yaratıcı yazarlık çalışmalarına katıldım. Daha sonra Yeşim Cimcoz Yazı Evi’nin kurulması ile birlikte Jale Sancak ve Füsun Çetinel’le öykü atölyelerine katıldım. Şimdilik öykülerimi fotoğraflarımla birlikte facebook üzerinden paylaşmaktayım.

Altyazı aylık sinema dergisi için hazırladığım 90’lı yıllar Türkiye sineması üzerine odaklandığım İlk Filmim Nasıl Başladım başlıklı söyleşilerimden oluşan kitabımın hazırlığı devam ediyor.